Wiklina to materiał plecionkarski, który służy między innymi do tworzenia genialnych mebli do wnętrz, tarasów i ogródków. Takie meble mogą przetrwać przez bardzo długie lata, jednakże należy pamiętać o tym, że szczególnie meble wiklinowe ogrodowe powinno się odpowiednio konserwować, przez to, że narażone są na warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV.

Wiklina jako użyteczny materiał

Kosz wiklinowy z kwiatamiTen jakże popularny materiał idealnie podkreśla urok balkonów czy tarasów, a przy okazji tworzy wygodne oraz przede wszystkim miłe dla oka miejsce do letniego wypoczynku. Przez to, że nie są one odporne na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, trzeba je właściwie pielęgnować co przyczyni się do tego, że wytrzymają na długie lata. Na skutek działań niepożądanych, meble z tego materiału blakną i tracą na tym cały swój urok. Ponadto, różne czynniki wpływają na osłabienie się ich włókien, co przyczynia się do tego, że są mniej wytrzymałe. Dlatego właśnie zazwyczaj takie meble pokrywane są warstwą ochronną, jednakże te meble można pomalować również kolorystyczną farbą, która jeszcze korzystniej wpłynie na ich wygląd zewnętrzny. Farba kredowa do wikliny nada się w tym przypadku najlepiej. Posiada najlepsze właściwości, które sprawią, że meble te nie tylko będą ładniej się prezentować, ale również wpłynie ona na ich długowieczność.

WiklinaMimo wszystko, odpowiednia konserwacja jest kluczem do uzyskania najlepszych efektów. Najważniejsze jest oczyszczanie mebli z kurzu, zanieczyszczeń i wszelkiego brudu, który łatwo dostaje się do plecionego materiału, a to z kolei wpływa na jego zniszczenie. Systematyczne przedzieranie tych mebli pędzlem lub miękką szczotką na sucho załatwi sprawę. Czasami jednak warto oczyścić je na mokro, a w tym przypadku powinno się używać małą ilość wody, ponieważ zbyt duża jest znacznie niekorzystna dla tego materiału. Taka podstawowa pielęgnacja pozwoli utrzymać meble wiklinowe w dobrej kondycji przez wiele lat. Przez to, że wiklina jest delikatnym materiałem, należy się obchodzić z nią ostrożnie i przede wszystkim nie zapominać o właściwej pielęgnacji. Na okres zimowy meble ogrodowe zimowe można zabezpieczyć specjalnymi, nieprzemakalnymi pokrowcami, co również przyczyni się do odpowiedniego dbania o ten materiał.

Meble z wikliny są na tyle unikatowe oraz oryginalne, że można bawić się ich kompozycją. Przy doborze odpowiedniej farby z łatwością można nadać im większego wdzięku i sprawić, że staną się jeszcze bardziej piękniejsze. Jednakże odpowiednia oraz systematyczna konserwacja tych mebli pozwoli na to, że będą przez bardzo długi czas w świetnym stanie.