To, jakiego rodzaju mundury mogą nosić żołnierze wojska polskiego, wynika bezpośrednio z rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej. Rozporządzenie to, reguluje przede wszystkim kwestię kolorystyki, oraz wzorów stosowanych na mundurach, oraz dopuszczalnych oznak wojskowych.

Mundury galowe dla Wojska Polskiego

Ważne, aby pamiętać, że umundurowanie opisane w tym rozporządzeniu, jest prawnie zastrzeżone dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Rozporządzenie to określa również oczywiście wygląd mundurów galowych, które zakładane mogą być jedynie podczas tych najbardziej wyjątkowych oraz podniosłych uroczystości. Przede wszystkim, tego rodzaju umundurowanie, powinno być noszone podczas uroczystości natury państwowej, oraz wojskowej. Oprócz tego, korzysta się z niego podczas wręczania aktów mianowania żołnierzom, na kolejne stopnie wojskowe. Z tego właśnie rodzaju umundurowania, korzysta się również podczas zaprzysiężenia oraz ślubowania żołnierzy, oraz podczas wielu innych tego rodzaju okazji. W zależności od rodzaju jednostek wojskowych, zupełnie różnić się będzie kolorystyka, ale także i sam wygląd, jakim wyróżniać się będą mundury galowe wp szyte na miarę. W przypadku Wojsk Lądowych Wojska Polskiego, kolor umundurowania to kolor khaki.

Z kolei, jeżeli chodzi o wykorzystywane przez te jednostki koszule oraz koszulobuzy, musza one być ograniczone do koloru białego, oraz khaki. Zupełnie inaczej prezentować się muszą stroje galowe oraz wyjściowe jednostek Sił Powietrznych Wojska polskiego. W tym przypadku, umundurowanie będzie się ograniczać przede wszystkim do kolorystyki stalowo-szarej, a koszule oraz koszulobluzy – do koloru białego oraz stalowego. W przypadku jednostek przynależących do Marynarki Wojennej Wojska Polskiego, kolorystyka mundurów będzie granatowa, oraz biała. Zamawiając odpowiednie umundurowanie, należy pamiętać również o wykorzystywaniu do ich produkcji odpowiedniej jakości materiałów. Jeżeli chodzi o ich rozmiary, muszą być one dostosowane idealnie do pomiarów ciała danego żołnierza. Mundury Wojska Polskiego, w szczególności te galowe oraz wyjściowe, mogą prezentować się zupełnie inaczej w zależności od rodzaju jednostki wojskowej, w której dany żołnierz służy. Różnice, wynikać będą przede wszystkim z kolorystyki takiego właśnie munduru, znajdujących się na nim wzorów, jak również i dodatków. Pozwala to przede wszystkim na lepszą identyfikację poszczególnych jednostek, oraz zachowanie przez nie zdecydowanie większej powagi, jakiej wymaga się od jednostek wojskowych Wojska Polskiego.