W przypadku chęci zajmowania się amatorsko, lub też zawodowo jazda konną, szczególnie istotne okazuje się być zainwestowanie w odpowiednie wyposażenie. Szczególnie ważną rolę wydaje się tu odgrywać frak, który powinien być dostosowany przede wszystkim do okoliczności. Jednocześnie, powinien być on możliwie w jak największym stopniu dopasowany do sylwetki w sposób, który nie będzie ograniczał swobody ruchów.

Frak przy jeździe konno

frak - jazda konnoJeżeli chodzi o odpowiedni ubiór, który powinno się zakładać do jazdy konnej, do właśnie fraki okazują się być tym o zdecydowanie największym znaczeniu. W zależności od zastosowań, wyróżnić trzeba dwa główne i podstawowe rodzaje takiego właśnie ubioru. Chodzi tutaj oczywiście o popularne fraki ujeżdżeniowe, oraz te przeznaczone do skoków przez przeszkody. W przypadku wybrania nieodpowiedniego rodzaju fraka do planowanych zastosowań, spowodować to może znacznie ograniczenie bezpieczeństwa podczas jazdy konnej. Dlatego też, frak jeździecki na konkurs jest z pewnością tym, na czym nigdy nie powinno się oszczędzać. Jednocześnie, powinno się pamiętać o tym, że taki właśnie rodzaju ubioru nie może być noszony przez osoby w każdym wieku. I tak, nie może być on noszony przez dzieci jak również i juniorów od 16 lat.

frak na konia Długie fraki, okazują się zarezerwowane dla jeźdźców od klasy C. W przypadku pozostałych, zaleca się po prostu wybranie marynarki. Jeżeli chodzi o wybór odpowiedniego fraka na wydarzenia konkursowe, bardzo istotną rolę wydaje się odgrywać również kolor takiego fraka. Przepisy obecnie opisują fraki, jako ubiór w kolorach jak najbardziej stonowanych, takich jak czerń, granat, czy też inne ciemne kolory. W przypadku chęci wyboru tego fraka o bardziej odważniejszych jak również oryginalnych barwach, konieczne jest uzyskanie na jego noszenie zgody ze strony Polskiego Związku Jeździectwa. Uzyskane pozwolenie będzie obowiązywało przez okres nie dłuższy niż 5 lat. Jeżeli chodzi o wybór fraka do wykonywania bardziej skomplikowanych operacji, takich jak skoki przez przeszkody, zaleca się wybór przede wszystkim fraków krótszych.

Wybór odpowiedniego rodzaju fraka okazuje się mieć znaczenie kluczowe dla możliwości zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa podczas konnej jazdy. Warto pamiętać jednak o tym, ze przepisy w przypadku jeźdźców biorących udział w konkursach, ściśle określają wygląd, kolor, oraz fason takiego fraka. Jednocześnie, powinno się dbać o wybór modeli, które zapewnią odpowiedni poziom wygody, nie ograniczając jednocześnie swobody ruchów w czasie jazdy.