Podczas poszukiwania odpowiedniego obuwia do biegania, należy przede wszystkim brać pod uwagę najczęściej pokonywane odległości. Ma to ogromny wpływ na to, jak powinny być wyprofilowane buty do biegania. W przypadku pokonywania krótszych dystansów, lepiej amortyzowana przez obuwie, powinna być przednia część stopy. To właśnie ona jest najbardziej obciążona podczas szybszego biegu, który jest najczęściej typowy dla pokonywania tych krótszych odległości.

Charakterystyka kolców sprinterski

buty sprinterskieW takim wypadku powinno się więc wybierać zawsze niedrogie kolce sprinterskie, które wyróżniają się przede wszystkim swoją bardzo specyficzną dla tego rodzaju obuwia konstrukcją. Takie obuwie przede wszystkim musi się wyróżniać sporą sztywnością, aby odpowiednio amortyzować stopę podczas szybkiego biegu. Jednocześnie, w jego przypadku jest również ważne to, by obuwie to było możliwie jak najbardziej lekkie. Tak naprawdę, im krótszą odległość zazwyczaj pokonuje dany biegacz, tym tego rodzaju obuwie powinno być lżejsze. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na budowę oraz usytuowanie samych kolców, które znajdują się na podeszwie buta. Ważne jest, by były one gęściej zgromadzone w przedniej części buta, co pozwala zagwarantować większą przyczepność nawet na mokrej nawierzchni.

 

buty do bieganiaCechą charakterystyczną tego rodzaju obuwia jest również fakt, że ich pięta zazwyczaj nie posiada specjalnej amortyzacji. Wynika to przede wszystkim z faktu, że podczas biegów sprinterskich, stopa biegacza zwyczajowo nie dotyka w ogóle podłoża. Kupując buty do biegów sprinterskich, należy liczyć się jednak z tym, że zupełnie nie sprawdzą się one do biegów na dłuższych dystansach, przede wszystkim ze względu na ich konstrukcję. Za to mogą być one doskonałym wyborem podczas biegów przez płotki, czy też skoków w dal, gdyż są one gwarantem doskonałego poziomu przyczepności. Biorąc pod uwagę ochronę stopy biegacza podczas biegu, bardzo istotną rolę odgrywa również zastosowana w takim obuwiu wkładka. Dobrze by była ona wykonana z mającej bardzo dobre właściwości amortyzujące pianki EVA. Jest to w szczególności ważne, biorąc pod uwagę zwłaszcza komfort biegacza.

W obecnym czasie, coraz większa liczba osób, zainteresowana jest uprawianiem sportów lekkoatletycznych. Co więcej, coraz częściej zainteresowane ich uprawianiem, są również osoby prywatne. Należy jednak liczyć się z tym, że do ich uprawiania bardzo ważne jest zainwestowanie w odpowiedniej jakości obuwie, które doskonale będzie amortyzować stopę biegacza podczas pokonywania określonych odległości.

Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na stronę www.kolcela.pl!