Fotografia ślubna to popularna dziedzina fotografii. W końcu każda Młoda Para pragnie na zdjęciach w sposób jak najlepszy zachować wspomnienia ze ślubu i wesela. Jest coraz większa konkurencja, co bez wątpienia wiąże się z wysokimi dochodami takich fotografów.

Dobra fotografia ślubna to dobry aparat

Jednak zanim zacznie się zarabiać, to trzeba poczynić sporo inwestycji. Fotografia ślubna z pewnością wymaga dobrej jakości sprzętu. Najlepsze są lustrzanki pełnoklatkowe czy inne aparaty cyfrowe mogące być wykorzystywane przez profesjonalistów, na przykład niektóre bezlusterkowce. Robienie zdjęć tanimi, amatorskimi, cyfrówkami na pewno nie wchodzi tutaj w grę. Do koszty zakupu aparatu należy dołożyć również koszty obiektywów i filtrów do nich. Przy zdjęciach ślubnych potrzebne są zarówno obiektywy szerokokątne, do robienia zdjęć w kościele czy w plenerze, konieczne są także obiektywy portretowe, ewentualnie kity, dające możliwość zrobienia ładnych zbliżeń Młodej Pary, jak również detali, na przykład obrączek, bukietu ślubnego, czy muszki. Przydatne są także filtry do aparatu. Najbardziej podstawowe to filtr szary (cały lub połówkowy), jak również filtr polaryzacyjny. Oba są niezbędne przy robieniu zdjęć w słonecznie dni czy w bardzo jasnym pomieszczeniu. Dzięki filtrom unikniemy przepaleń na zdjęciach, a kolory będą lepiej oddane. Można także kupić filtry dające inne efekty, na przykład gwiazdkowy czy zmiękczający. Do zdjęć przydaje się statyw, szczególnie często używany przy zdjęciach studyjnych, ale także przy sesjach plenerowych. Warto zadbać także o akcesoria fotograficzne, takie jak ściereczki do obiektywów, solidne torby chroniące nasz cenny sprzęt, czy też dodatkowe karty pamięci. Zakup sprzętu to nie jedyne koszty jakie czekają przyszłego fotografa ślubnego. Liczą się także umiejętności. Organizowane są liczne kursy dla przyszłych twórców zdjęć, niejednokrotnie prowadzone przez uznanych w kraju i za granicą fotografów, co wiąże się z wysokimi kosztami. Warto zarezerwować sobie fundusze na szkolenia. Dobry fotograf musi także posiadać stronę internetową, łatwą do znalezienia w internecie.

Warto też umieszczać swoje ogłoszenia na licznych katalogach, forach, spisach branżowych, w celu podniesienia widoczności strony w internecie. Na pewno na początku każdej kariery fotograficznej czekają spore wydatki. Jeśli ktoś chce zbudować własne studio to koszty będą jeszcze wyższe. Jednak na początek trzeba się skupić na doskonaleniu swoich umiejętności, promowaniu się w internecie i zakupie dobrego, niekoniecznie nowego i najdroższego sprzętu fotograficznego.