Według statystyk, Polska jest liderem picia piwa w Europie. Instytut Jagielloński oszacował, że przeciętnie każdy Polak po ukończeniu 15 roku życia wypija 136 litrów piwa rocznie. Statystyki świadczą również o tym, że piwo jest najchętniej spożywanym alkoholem w naszym kraju (ponad 55% alkoholów spożywanych w Polsce to piwo).

Kapsle i etykiety dla hobbystów

kapsle piwneWśród piwoszy istnieją zarówno osoby pijące alkohol okazjonalnie, jak i miłośnicy częstych degustacji piwa oraz miłośnicy wyłącznie wysokojakościowych browarów. Biorąc pod uwagę statystyki popularności piwa w Polsce, nie powinien również dziwić fakt, że różne akcesoria i gadżety piwne bardzo często stają się obiektami kolekcjonerskimi. Miłośnicy zbieractwa najczęściej trzymają w domach kolekcjonerskie kapsle piwne, choć równie często można spotkać również etykiety od piw. Bardzo często gadżety te zbiera się jeżdżąc po świecie i kosztując różne browary. Wtedy kolekcjonowanie kapsli i etykiet sprawia największą radość. Istnieją jednak również egzemplarze trudno dostępne dla przeciętnych kolekcjonerów. Przeważnie są to etykiety i kapsle bardzo stare, które dawno temu wyszły już z produkcji. Na szczęście istnieją specjalistyczne sklepy birofilistyczne, gdzie oprócz różnego rodzaju akcesoriów związanych z browarnictwem, można również dostać różne gadżety kolekcjonerskie. Niektóre z dostępnych w sklepie modeli kapsli i etykiet sięgają XIX wieku.

kapsle piwneW sklepach birofilistycznych można również kupić akcesoria kolekcjonerskie limitowane, których z różnych względów nie da się już znaleźć w sklepach. Warte uwagi są również kapsle piw zagranicznych. Szeroka oferta sklepów kolekcjonerskich obejmuje zarówno kapsle tradycyjne, oraz typu twist-off. Szczególnie warto zainteresować się kapslami niebutelkowanymi, pochodzącymi prosto z browarów rzemieślniczych i przemysłowych. W przeciwieństwie do kapsli butelkowanych, niebutelkowane są utrzymane w idealnym stanie. Decydując się natomiast na kapsle butelkowane, należy mieć świadomość, że mogą mieć one rysy lub wgięcia po otwieraczu. Dawne kapsle od piw były w większości całkowicie gładkie, pozbawione rysunków, a nawet wizerunku loga browaru.

Dopiero później zaczęto zdobić kapsle, tworząc niekiedy grafiki zakrawające wręcz o dzieła sztuki. Te interesujące, trudno dostępne kapsle będą się dumnie prezentować w kasetonach tuż obok współcześnie produkowanych etykiet i kapsli lokalnych browarów. Sklepy birofilistyczne są niekiedy bardzo pomocne w uzupełnieniu kolekcji o trudno dostępne, często limitowane lub ze względu na czas już nie produkowane kapsle i etykiety browarów.