Jak się okazuje czarny proch został wynaleziony w IX wieku, a miało to miejsce w Chinach. Jednak, co może być nieco zaskakujące, wcześniej wspomniany wynalazek nie został stworzony z myślą o zastosowaniach militarnych. Podobno chińscy alchemicy szukali sposobu na wynalezienie eliksiru nieśmiertelności, jednak mieszanie składników i eksperymentowanie ostatecznie doprowadziło do tego, że wynaleźli proch.

Kilka słów o pistolecie czarnoprochowym

broń czarnoprochowa pistoletPoczątkowo połączenie siarki, węgla drzewnego i azotanu potasu znalazło swoje zastosowanie w fajerwerkach, a później proch zaadaptowano do broni. W związku z faktem, że czarny proch został wynaleziony w Chinach, również w tym samym państwie powstał pierwowzór broni opartej o wcześniej wymieniony wynalazek. Była to tak zwana lanca ognista. Składała się z rury bambusowej, do której implementowano proch, a także różnego rodzaju odłamki, kamienie, a nawet zatrute strzałki. Po odpaleniu wcześniej wspomniana lanca wyrzucała strumień ognia razem z zawartymi w niej odłamkami. Jak się okazuje ówcześnie tworzono również prototypy wyrzutni oszczepów i strzał, a nawet granatów oraz min. Istotnym krokiem w rozwoju broni czarnoprochowej było wynalezienie materiału, jakim jest metal. Dzięki temu można było zamienić stosunkowo nietrwały bambus na konstrukcję zdecydowanie trwalszą. W tamtym okresie broń czarnoprochowa była swego rodzaju armatą, która dodatkowo okazywała się niebezpieczna dla samego użytkownika.

broń czarnoprochowa Na przestrzeni lat ich budowa bardzo mocno się zmieniała, bo występowały modele oparte o zastosowanie zamka lontowego, zamka kołowego, zamka skałkowego, a także kapiszonowego. Jak się okazuje w tego typu broń można zaopatrzyć się po dziś dzień jednak wysoce istotne jest zastosowanie się do panującego prawa. W Polsce można zaopatrzyć się bez pozwolenia w broń, której konstrukcja oparta jest na technikach sprzed 1885 roku w tym również ich replik. Informacje na ten temat można znaleźć w ustawie o broni i amunicji, a konkretniej mówi o tym Art. 11 ust. 10. W związku z tym faktem, by zaopatrzyć się w broń czarnoprochową, wystarczy mieć ukończone 18 lat. Sklepy militarne posiadają szeroki wybór przedmiotów takich jak broń czarnoprochowa pistolet okazuje się najczęściej wybieranym przez klientów urządzeniem. Warto dodać, że można wybrać modele idealnie odwzorowujące detale historyczne. Jak zostało wspomniane we wcześniejszym tekście broń czarnoprochowa charakteryzuje się naprawdę bogatą historią, bo została wynaleziona już w IX wieku.

Bardzo specyficznym i niecodziennym faktem jest sposób, w jaki powstała, bo początkowo miała być swego rodzaju eliksirem nieśmiertelności. Jednak jak widać jej konstrukcja jest bardzo trwała, bo wykorzystuje się ją aż po dziś dzień. Należy jednak pamiętać, że jest to sprzęt, który można wykorzystywać jedynie na strzelnicy lub w przypadku obrony koniecznej. Z bronią zawsze należy obchodzić się ostrożnie.