Jedną z najbardziej znanych sportowych tradycji jest obdarowywanie zwycięzców statuetkami, które mają stanowić formę pamiątki z zawodów i przypominać o odniesionych sukcesach. Oprócz nagród rzeczowych i pieniężnych są jedna z ważniejszych rzeczy, jaką zobowiązany jest zapewnić organizator konkursu. W znaczący sposób podnoszą prestiż zawodów, a także sprawiają, że będą one dobrze zapamiętane przez samych uczestników. Istnieje wiele typów popularnych statuetek, które sprawdzą się niezależnie od typu dyscypliny.

Puchar i statuetka dla zwycięzcy

Wybór właściwego trofeum w formie statuetki dla finalistów konkursu może być nie lada wyzwaniem dla jego organizatorów. W zależności od tego, jaki budżet będzie przeznaczony na nagrody można przebierać wśród tańszych i droższych typów surowców, z których wykonywane są trofea. Statuetka na zamówienie dla finalisty powinna przede wszystkim nawiązywać do specyfiki i kategorii przeprowadzanego eventu. Właśnie dlatego wiele sklepów stacjonarnych oraz internetowych oferujących tego typu przedmioty proponuje spersonalizowane statuetki w bogatej palecie barw. Mogą one wyróżniać się na przykład unikatowym kształtem, zdobieniem lub grawerem. Będą także różniły się wielkością i materiałem wykonania.

Przy wyborze odpowiedniego trofeum warto przede wszystkim kierować się budżetem, jaki przeznacza się na tego typu akcesoria. O wiele droższym rozwiązaniem będzie wybór statuetek ze złota lub srebra. Znacznie tańsze będą warianty z brązu, mosiądzu lub drewna. Zawsze warto postawić też na współpracę z artystą, który wykona indywidualny projekt i podejmie się jego wykonania. Powstałe w ten sposób wyróżnienia będą przede wszystkim estetyczne i oryginalne. Tańszym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowych szablonów statuetek, jakie oferuje producent. Do wyboru jest obecnie wiele różnych kształtów, a także metod wykonania graweru. Coraz większą popularnością cieszy się w tym względzie technika laserowa. Ponadto istnieje też możliwość zastosowania indywidualnie dobranej grafiki, która obrazuje np. herb, logo lub motyw przewodni zawodów.

Dzięki eleganckiej statuetce zwycięzca zyskuje trwałą i niepowtarzalną nagrodę, która przez wiele lat będzie przywodziła piękne wspomnienia towarzyszące uzyskaniu trofeum. Zazwyczaj bardziej skomplikowane kształty i większe gabaryty artykułów wiążą się także z wyższą ceną produktu. Dlatego ważne jest to, by wybierając właściwe wyróżnienie dla finalistów odpowiednio oszacować budżet i omówić go z producentem statuetek. Najbardziej pożądaną cechą tego typu wyróżnień jest jednak jakość ich wykonania oraz wysoki stopień oryginalności wizualnej.