Perły są ozdobami symbolizującymi dostatek, czystość, ale także piękno. Nazywane są często również jako „morskie diamenty”. Już od tysięcy lat przyciągają ludzi swoim tajemniczym wyglądem, jak i harmonią kształtu czy blaskiem. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z faktu, że są one wytwarzane przez żywe organizmy żyjące w wodzie, najczęściej przez małże oraz ślimaki. W poniższym tekście można przeczytać, w jaki sposób powstają i do czego służą.

Jak są zrobione perły różowe?

naszyjniki z pereł różowychJak zostało wcześniej wspomniane, perły są wytwarzane przez organizmy żywe, w szczególności przez ślimaki oraz małże. Okazuje się, że na kształt i kolor samej perły wpływa wiele czynników – miejsce oraz rodzaj występowania organizmu czy skład wody. Istnieją zróżnicowane warianty pereł jak między innymi białe, kremowe, różowe, niebieskie, a nawet czarne. Jeśli chodzi o powstawanie wcześniej wspomnianych elementów bogatej biżuterii, tworzona jest na skutek podrażnienia powierzchni płaszcza przez ciało obce. Może to być na przykład piasek lub też jaja pasożytów, które dostały się do wnętrza muszli ślimaka albo małży. W następstwie wytwarzana jest substancja wapienna, czyli reakcja obronna danego stworzenia – broni się ona tworząc tę samą substancją, z której jest stworzona jego muszla. Z czasem staje się coraz twardsza oraz większa ze względu na nakładanie się na siebie kolejnych warstw wapiennej wydzieliny.

naszyjniki z perełW ten sposób powstają właśnie popularne perły, wykorzystywane jako element biżuteryjny. Można się w nie zaopatrzyć w dobrze wyposażonych sklepach z ozdobami. Wśród szerokiej gamy produktów znaleźć można między innymi naszyjniki z pereł różowych, bransolety czy różnego rodzaju kolczyki. Każdy może wybrać odpowiednią ozdobę dla siebie zgodnie z preferencjami, ponieważ dostępne są dodatkowo różnorodne warianty kolorystyczne. Mogą stanowić ciekawą i bardzo elegancką ozdobę do wykwintnych strojów zakładanych na najważniejsze okazje. Z całą pewnością podkreślą piękno samego ubioru, jak i urody właścicielki, która je założy na swoje ciało. Perły są ozdobami tworzonymi przez żywe organizmy jak ślimaki czy małże.

Podczas podrażnienia ciała mięczaków przez obce organizmy wydzielana jest substancja wapienna, która następnie twardnieje i w ten sposób powstają powszechnie znane perły. Mogą mieć zróżnicowane warianty kolorystyczne oraz wielkości, a wszystko to zależy od samego środowiska, w którym przebywał ślimak czy też małża. Dzięki temu na rynku dostępne są różnorodne ozdoby zarówno pod względem koloru, kształtu, jak i wielkości.