Trawnik, okazuje się być bardzo ważnym elementem każdego ogrodu. Dbanie o niego, wbrew pozorom, okazuje się być zdecydowanie bardziej skomplikowane, niż mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Nic dziwnego, że coraz więcej osób, zleca wykonywanie prac związanych z konserwacją trawnika, firmom ogrodniczym. Jedynie jego profesjonalne konserwacja daje pewność, że będzie się on prezentował odpowiednio efektownie, niezależnie od zewnętrznych warunków pogodowych.

Jak pielęgnować trawnik

Główne nieprawidłowości, związane z konserwacją trawnika, to jego zbyt często koszenie, stosowanie roślin, które niekorzystnie na trawnik oddziałują, jak również nie dbanie o zapewnienie mu odpowiednich ilości wody. Wiele osób uważa, ze aby odpowiednio dbać o trawnik wystarczy go regularnie kosić, raz w tygodni. Jak się jednak okazuje, zbyt częste i zbyt dokładne koszenie trawnika w Krakowie w pewnych okolicznościach pogodowych może sprawić, że nie będzie się on prezentował zbyt okazale. Wszystko ze względu na fakt, że w przypadku występowania suchej, bardzo upalnej pogody, najlepiej zrezygnować z koszenia trawnika, gdyż tylko w ten sposób zapewnia mu się możliwość zachowania w trawie odpowiednich ilości wody. Krótko przystrzyżona przy samej ziemi trawa sprawi natomiast, ze będzie ona niezwykle podatna na żółknięcie.

Bardzo ważne jest również, aby trawnik miał zapewnione odpowiednie ilości wilgoci, które są kluczowe dla zachowania przez niego intensywnego, zielonego koloru. Aby było to możliwe, konieczne wydaje się zastosowanie nowoczesnego systemu nawadniania, o którym pomyśleć należy jeszcze przed właściwą aranżacją przestrzeni w ogrodzie. W przeciwnym wypadku bowiem, trzeba się liczyć z koniecznością utworzenia wykopów, koniecznych dla założenia instalacji wodnej. Trawnik, aby mógł się odpowiednio rozwijać musi być poddawany regularnym nawożeniu, które da możliwość dostarczania trawie odpowiednich składników odżywczych, kluczowych dla jej prawidłowego wzrostu i zachowania przez nią odporności na różne czynniki zewnętrzne i chorobotwórcze. Tak wysoki poziom skomplikowania wszelkich prac związanych z utrzymywaniem trawników w dobrym stanie powoduje, ze coraz większa liczba osób decyduje się zlecać wykonywanie prac związanych z jego konserwacją, firmom zewnętrznym. Jedynie w ten sposób bowiem można zyskać pewność, że trawnik będzie się mógł rozwijać w prawidłowy sposób przez bardzo długi okres czasu, niezależnie nawet od wszystkich oddziaływujących na niego czynników zewnętrznych. Kluczowe jest na przykład zachowanie odpowiedniej ostrożności, jeżeli chodzi o koszenie trawnika.