Muzyka jest pasją wielu osób w każdym wieku. Większość ludzi poprzestaje jednak na jej słuchaniu, zbieraniu informacji o muzykach, kolekcjonowaniu gadżetów, czy chodzeniu na koncerty, by usłyszeć zespół na żywo. Jednak inni chcą iść dalej. Chodzą na lekcje śpiewu, czy gry na instrumencie.

Czy mata akustyczna to dobry pomysł?

Wszystko, by w przyszłości móc zajmować się tym zawodowo. Żeby jednak móc nagrać profesjonalne demo to potrzebne jest studio nagrań. Dostanie się do profesjonalnej wytwórni graniczy z cudem, można zatem postawić na własne studio nagrań. Wykonanie go w domu jest możliwe, choć pracochłonne. Przede wszystkim należy zadbać o akustykę pomieszczenia. Od wewnątrz ma to wpływ jak się rozchodzi dźwięk, jak będzie on słyszalny, czy będzie słychać szumy i inne zakłócenia. Od zewnątrz natomiast trzeba odgrodzić studio, żeby osoby przebywające w pozostałych pomieszczeniach czuły się komfortowo, a głośne dźwięki nagrywania muzyki im nie przeszkadzały. Najlepsza będzie do tego mata akustyczna do domowego studia. Położona na podłodze nie tylko będzie tłumić sam dźwięk, ale również drgania głośników. Ściany czy sufit można wyłożyć piankowymi panelami, żeby wzmocnić izolację dźwiękową.

Każde studio jest także podzielone na dwie oddzielone od siebie lustrem. Z jednej strony znajduje się miejsce na mikrofon i tam muzycy śpiewają i grają, a z drugiej jest stół do miksowania, korekcji dźwięku, nagrywania. To oddzielenie sprawia, że dźwięk się lepiej roznosi, a przy tym dwie osoby mogą pracować równocześnie. Zdecydowanie najważniejszy w studiu nagrań jest wysokiej jakości sprzęt. Musi być on profesjonalny, amatorskie rozwiązania nie dadzą spodziewanego efektu. Potrzebny jest przynajmniej jeden mikrofon, dobre głośniki z bassami, jak również konsola producencka do miksowania. Można w wersji budżetowej zastąpić ją dobrej klasy laptopem. Całość musi być dobrze podłączona, żeby dźwięk dochodził bez przerw, a także by słuchać było sam dźwięk, a nie dźwięki dochodzące z otoczenia, szum komputera, czy szelest ubrań. Na pewno domowe studio nagrań jest czymś niełatwym do wykonania, jednak nie ma rzeczy niemożliwych. Wystarczy zainwestować trochę czasu w zapoznanie się z ofertą sklepów z akustycznymi rozwiązaniami, jak również z profesjonalnym sprzętem grającym.

Nie ma co ukrywać, że wiąże się to także ze sporymi wydatkami. Jednak możliwość tworzenia i nagrywania muzyki w zaciszu własnego domu jest czymś fantastycznym, więc warto jest podjąć wysiłek i zmierzyć się z tym wyzwaniem. Później trzeba tylko czekać na efekty.