Przygotowanie naszego pupila do pierwszej wizyty u fryzjera może być stresujące dla właściciela, który chce dla zwierzęcia jak najlepiej, lecz niekoniecznie potrafi przewidzieć zachowanie swojego psa. Chcąc zapewnić mu jak najwięcej komfortu, warto zacząć przygotowywać go do tej sytuacji. W jaki sposób należy to zrobić?

Przygotuj psa na strzyżenie

Psa najłatwiej przyzwyczaić jest do pewnych nawyków, gdy jest on szczeniakiem. Dlatego też przy zakupie dużej rasy psa powinniśmy zapoznać się z jego wymaganiami pielęgnacyjnymi, które będzie musiał regularnie odbywać. W przypadku wielu ras pierwsze strzyżenie dużego psa może być nie tylko stresujące, ale i długie, dlatego należy niemalże od razu przyzwyczajać go do pewnych rzeczy, które może zastać u fryzjera. Na pewno spotka się tam ze szczotką, dlatego już od pierwszych chwil spędzonych z psem, powinniśmy przeczesywać jego sierść, by po pierwsze uniknąć kołtunienia i pozbywać się włosów martwych (nie będą osiadać aż tak bardzo na podłodze i meblach), a po drugie, by pies nie przestraszył się jej widoku ani dotyku podczas wizyty w psim gabinecie fryzjerskim. Warto na początku dać mu ją obwąchać, by się z nią zapoznał i dać mu czas, by przypadkiem nie zaczął jej gryźć. Każdorazowe pozwolenie na przeczesanie powinno być nagrodzone jakimś smakołykiem, by pies wiedział, że nie stanie mu się żadna krzywda i zaczął kojarzyć to raczej z przyjemnością. Pamiętajmy jednak, by robić to delikatnie i nie na siłę, bo sprawimy mu ból, który będzie się kojarzył naprawdę źle.

Przed pierwszą wizytą warto także samodzielnie wykąpać psa, by zapoznać go z wodą oraz przyzwyczaić do tego, że zabieg pielęgnacyjny nie trwa w nieskończoność. Należy zaglądać także w jego uszka, pyszczek i oczyszczać okolice oczu, by był to dla nich całkiem naturalny dotyk. W końcu zwierzę zrozumie, że jest to całkowicie normalne i że nie ma się czego bać, gdy fryzjer dotknie je w taki sposób. A kiedy pies już wie, na czym polega podstawowa pielęgnacja i nie przerażają go tego typu rzeczy, można śmiało wybrać się z nim do psiego fryzjera, który może skojarzyć mu się z przyjemnością. Duże rasy psów wymagają specjalnej pielęgnacji. Są też dużo silniejsze niż mniejsze psy, dlatego do pierwszej wizyty u fryzjera należy przygotowywać je już od wczesnych lat szczenięcych. Zależy od tego nie tylko bezpieczeństwo fryzjera, ale naszego pupila, który bardzo zestresuje się nowymi rzeczami oraz dotykiem. Przyzwyczajenia najłatwiej jest wypracować w pierwszych miesiącach życia psa, dlatego pracę z nim należy zacząć niemalże od razu.

Po usługę strzyżenia zapraszamy na www.doggyhouse.pl.