Świece to nie tylko subtelne i nastrojowe źródło światła, ale też niezwykle aromatyczny element wystroju wielu wnętrz. Powszechny trend ekologicznego i oszczędnego stylu życia wymusza na konsumentach poszukiwanie zarówno tanich, jak i w pełni naturalnych produktów, również tych użytkowych czy dekoracyjnych.

Specyfikacja świec zapachowych?

świece zapachoweNa szczęście, rynek coraz bardziej dostosowuje się do współczesnych oczekiwań, proponując warianty, które zaspokajają rosnące potrzeby człowieka. Co więcej, nierzadko zdarza się, że rezygnuje on z kupowania gotowych produktów na rzecz tworzenia ich własnoręcznie. Zresztą rękodzieło to świetny sposób na spędzanie czasu wolnego czy po prostu kreatywne odprężenie i relaks. Poza tym idealnym wydaje się połączenie przyjemnego z pożytecznym. Motywatorem do odkrycia korzyści wynikających z samodzielnego tworzenia różnych rzeczy była chociażby pandemia. Niejako wymusiła na wszystkich szukania nowej “normalności”. Życie przeniosło się w świat mediów społecznościowych i Internetu. To właśnie tam najczęściej szukano wsparcia i inspiracji. Część ludzi odkryło w sobie pasję do szycia, czy to maseczek, czy plecaków i ubrań. Inni natomiast postanowili spróbować z wytwarzaniem świec. Filmiki instruktażowe oraz wszelkie niezbędne akcesoria dostępne w Sieci pozwoliły na powstanie małego świata ręcznie robionych elementów, jakimi są świece polskie zapachowe. Zrobienie świecy sojowej w domowym zaciszu wymaga czasu, ale nie jest to szczególnie skomplikowane zadanie.

świece zapachoweWymaga jednak wprawy, skupienia i odpowiednich narzędzi. Mianowicie: wosk sojowy, olejek eteryczny, knot drewniany lub bawełniany, patyczek, a także szklane naczynie do topienia wosku i słoiczek do umieszczenia gotowej świecy. Następnie należy wykonać czynności we właściwej kolejności. to znaczy, po przygotowaniu odpowiedniej ilości wosku i roztopienia go w naczyniu, trzeba dodać wybrany aromat. Następnie należy umieścić knot na środku świecy, po czym wszystko przełożyć do słoiczka. Co ważne, czynności te wymagają ostrożności i precyzji. Gdy świeca już ostygnie, co nastąpi po około 24 godzinach, kolejnym krokiem jest przycięcie knota do żądanej długości, pozbywając się tym samym drewnianego patyczka. Jeśli chodzi natomiast o późniejsze palenie takiej świecy, najlepiej jest poczekać do momentu, aż cała powierzchnia świecy zacznie się topić i dopiero wtedy ją zgasić.

Pozwoli to uniknąć tzw., tunelowania, czyli nierównomiernego wytapiania się wosku. To z kolei pozwoli dłużej cieszyć się jej walorom zapachowym i dekoracyjnym. Wielu entuzjastów tego rodzaju elementów aranżacji zgodzi się, że to kuszący i piękny wariant dla wielu różnych stylów.