Coaching to coraz częściej wyszukiwana rzecz. Biorąc udział w takich szkoleniach indywidualnych lub grupowych możemy nauczyć się wielu rzeczy. Nie są to jednak zwykłe szkolenia, takie na których nauczymy się nowych przepisów prawnych czy zasad udanej prezentacji. Tutaj stawia się na rozwój osobisty i kompetencje miękkie. Do kogo skierowany jest taki coaching?

Coaching dla każdego

coaching indywidualnyMogą to osoby, które chciałyby coś zmienić w swoim życiu, ale nie wiedzą co, osoby które wiedzą co chcą zmienić ale nie wiedzą jak to zrobić skutecznie, czy też osoby, które podejmowały już wysiłek w celu zmiany swojego życia, ale zawsze coś im nie wychodziło. Rolą dobrego coacha jest znalezienie wraz z kursantem odpowiedniego rozwiązania dla tej sytuacji. Trener rozwoju osobistego podpowie co można zmienić, jednak nie może za nas podejmować decyzji. Jest tutaj doradcą, bezstronnym obserwatorem, który może zobaczyć coś, czego my nie widzimy. Skuteczny coaching indywidualny powinien zaczynać się od dobrego poznania osoby, która odbywa takie szkolenie. Coach musi poznać jej mocne i słabe strony, wiedzieć co chce zmienić w swoim życiu, ile chce na to przeznaczyć czasu i pieniędzy, jak wygląda jej sytuacja życiowa i zawodowa. Wtedy wspólnymi siłami trener i kursant mogą dojść do rozwiązania sytuacji. Rolą coacha jest zachęcanie do pracy, wskazywanie możliwych kierunków rozwoju, jak również wspieranie kursanta w podjętej decyzji.

coaching indywidualnyDobry coach potrafi wskazać także przeszkody w realizacji celu zamierzonego, jak również jak można je szybko usunąć. Czasem nie zdajemy sobie sprawy, co nam przeszkadza i co nas dołuje. Odrzucamy od siebie te myśli i nie chcemy rozmyślać nad szansą zmiany tej sytuacji. Trener rozwoju osobistego powinien być także taktowny i spokojny, by w dobry sposób przekazywać informacje, tak by nie urazić kursanta. Coaching indywidualny jest rozłożony w czasie. Nie wystarczy jedno spotkanie, by zmienić czyjeś życie. To proces, który będzie trwał przez jakiś czas, nawet kilka miesięcy. Wszystko zależy od tego, jaki jest problem i ile trwa jego rozwiązanie. Jeśli chodzi o rzucenie pracy i założenie własnego biznesu to będzie to trwało jakiś czas.

Skuteczny coaching to także taki, gdzie trener i kursant dobrze się dogadują. Jeśli nie mają do siebie zaufania, jeśli nie potrafią się ze sobą dobrze komunikować, a współpraca się nie układa to szansa na pozytywne załatwienie sprawy są niskie. W takim wypadki należy rozważyć zmianę trenera na takiego, który będzie nam bardziej odpowiadał, bo tylko tak można osiągnąć sukces.