Każdy fotograf chcący zajmować się zawodowo swoją pasją musi się zaopatrzyć w dobrej jakości sprzęt, który pozwoli mi na uzyskanie jak najlepszych efektów artystycznych. Każda dziedzina fotografii ma swoją specyfikę i nie inaczej jest w kwestii fotografii ślubnej. Tworzy się w ramach niej zdjęcia statyczne i dynamiczne, w planie szerokim i z najazdem na detale.

Fotograf i dopasowany aparat

fotograf na wesele Sprzętu musi być zatem sporo. Podstawą jest dobry aparat fotograficzny w wersji pełnoklatkowej. Ma on więcej megapikseli i dale lepsze jakościowo zdjęcia niż standardowe lustrzanki dla amatorów. Koszt takiego aparatu to nierzadko kilkanaście tysięcy, ale to inwestycja w biznes. Aparat powinien wygodnie leżeć w ręce, mieć duży ekran podglądu zdjęcia, jak również mieć dobra stabilizację obrazu (rzecz niezbędna przy robieniu zdjęć z ręki). Druga kwestia to obiektywy. Pomysłowy fotograf na wesele w Łodzi musi mieć ich kilka. Dodawany często w zestawie z aparatem obiektyw kitowy nadaje się do wszystkiego, czyli do niczego. Można nim robić zdjęcia i z bliska i z daleka, ale efekty nie będą rewelacyjne. Do zdjęć w kościele i na sali weselnej przydaje się obiektyw szerokokątny, dzięki któremu da się objąć całe pomieszczenie. Do robienia zdjęć detalom, np. obrączką ślubnym, czy ozdobach we włosach panny młodej przyda się obiektyw makro ( w wersji budżetowej można stosować nakładkę makro na kitowy obiektyw). Popularny jest obiektyw portretowy, dający ładny bokeh, czyli rozmycie tła.

Zdjęcia nim robione są nastrojowe, delikatne, nieco malarskie. Liczy się pokazanie uczucia łączącego młodą parę. Statyw do także niezastąpiony produkt dla fotografa. Ułatwia zarówno robienie zdjęć statycznych, jak i dynamicznych, gwarantuje ostry obraz, a także pozwala na odciążenie ręki (aparat z obiektywem może ważyć nawet dwa kilo). Na przyjęciu fotograf musi mieć także pojemną kartę pamięci, zapasowy akumulator do aparatu, jak również lampę błyskową, niezbędną do robienia zdjęć przy niedostatecznym oświetleniu. Jeśli robi zdjęcia w studio to powinien mieć przygotowane różne tła do zdjęć i akcesoria do zdjęć dla młodej pary, natomiast w plenerze niezbędne będą filtry polaryzacyjne oraz ochraniacz przeciwdeszczowy.

Jak widać fotograf na wesele musi zaopatrzyć się w wysokiej jakości kosztowny sprzęt, jeśli chce świadczyć najwyższej jakości usługi. Jednak ze zwykłym aparatem i jednym obiektywem nie będzie on w stanie dobrze obsłużyć młodej pary i zapewnić im zdjęcia o jakich marzą. Wiadomo, że talent i kreatywność są tu najważniejsze, ale bez zdobyczy techniki także się nie obędzie.