Zumbę bardzo ciężko jest jednoznacznie zdefiniować. Jest połączeniem różnych gatunków tańca, treningu siłowego i ćwiczeń aerobowych. Charakteryzuje się energicznymi ruchami o umiarkowanej intensywności. Zaletą tego typu ćwiczeń jest fakt, że każdy ćwiczy tak, jak potrafi – nie ma tu ograniczeń ze względu na wiek, płeć, czy kondycję fizyczną.

Zumba odskocznią od codzienności

zumbaTrening Zumby może być ciekawym urozmaiceniem i odskocznią od klasycznych, powtarzalnych ćwiczeń. Jako trening interwałowy, Zumba przynosi bardzo dobre efekty spalania kalorii, a co za tym idzie, wspomaga procesy chudnięcia. Podczas jednych zajęć można spalić od 600 do nawet 1000 kalorii. Dla tych, którzy nie potrzebują zrzucenia zbędnych kilogramów, Zumba daje możliwość poprawy wydolności organizmu, kondycji i poprawienia dynamiki ruchu. Wśród ofert licznych szkół i klubów fitness znaleźć można wiele odmian Zumby, dzięki czemu każdy może wybrać odmianę odpowiednio dobraną do możliwości swojego ciała. Treningi Zumby mogą być urozmaicone o dodatkowe elementy, jak ćwiczenia z ciężarkami dla lepszych efektów siłowych, stepem dla wzmocnienia nóg, czy nawet krzesłami pomagającymi wzmocnić zarówno górne, jak i dolne partie ciała. Bardzo oryginalną jej odmianą jest Aqua Zumba, której treningi odbywają się w wodzie – jest to doskonała opcja dla osób mających problem ze stawami i kręgosłupem.

zumbaW wielu miejscach można się spotkać także ze specjalnymi zajęciami dedykowanymi dzieciom lub seniorom. Zumba jest nie tylko świetnym ćwiczeniem aerobowym, wpływającym na poprawę kondycji ciała, lecz także świetną zabawą dla każdego. Aktywność ta zainspirowana jest tańcem latynoskim, łączącym w sobie różne rytmy i style taneczne. Podczas zajęć z łatwością można poznać nowe ruchy taneczne, w tym elementy hip – hopu, tango, dancehall, czy tańca brzucha. Mimo wszystko, treningi Zumby nie są kursem tańca, lecz urozmaiconą o jego elementy formą aktywności fizycznej, dlatego nawet osoby niepewne swoich zdolności tanecznych mogą poczuć się swobodnie na takich zajęciach. Dzięki temu, że Zumba jest tak energiczną formą ruchu, dostarcza ciału bardzo dużo pozytywnej energii i endorfin. Jej praktyka skutecznie i na długo poprawia samopoczucie.

Ruch jest niezbędnym elementem życia każdego człowieka. Nie każdemu odpowiadają powtarzalne ćwiczenia na siłowni lub inne formy aktywności, dlatego właśnie dla tych osób powstała Zumba. To połączenie ćwiczeń wydolnościowych, siłowych i tańca jest nie tylko znakomitym narzędziem do spalania zbędnych kalorii, lecz także wyśmienitą zabawą.