Rower to świetna forma rekreacji, aktualnie jeżdżą nimi dzieci, dorośli jak i osoby starsze. Dla rowerzystów dostępne są liczne ścieżki rowerowe, niektórzy wolą po prostu wybrać się na przejażdżkę do lasu, jeszcze inni dojeżdżają rowerem do pracy. Jeżeli jedziemy rowerem w pobliżu jezdni, warto zachować szczególną ostrożność — utrzymujmy kontakt wzrokowy z kierowcami, by mieć pewność, że nas widzą.

Różne rodzaje opon rowerowych

opona rowerowaPo polskich miastach, wsiach jeździ coraz więcej rowerów. Za każdym razem kiedy wybieramy się na wycieczkę, warto sprawdzić stan roweru. Rower powinien mieć obowiązkowo białe światło z przodu i czerwone z tyłu. Dodatkowo sprawny hamulec i dzwonek, bądź inny sygnał dźwiękowy. Oczywiście raz na jakiś czas warto również sprawdzić stan opon w rowerze, to one poruszają się tak naprawdę po nawierzchni. Powinny być napompowane, warto sprawdzić też bieżnik i czy opona nie jest przebita. Rozróżniamy różne opony, każda nadaje się do innego typu roweru. Jakie opony więc nadają się na miasto, a jakie na ścieżki w piachu? Najlepsza opona rowerowa 28, jest stosowana w większości rowerów miejskich i trekkingowych.

opona rowerowaNa miasto najlepsze będą opony 30-45 mm. Zapewnią dobry kompromis pomiędzy wagą, szybkością, przyczepnością i komfortem jazdy. Natomiast na piach, najlepiej jakieś szerokie i takie, aby się szybko nie zdzierały asfalcie. Klocki na środku bieżnika o niskim profilu dla niskich oporów toczenia i większych po bokach dla przyczepności w zakrętach i piasku. Najlepsza w tej sytuacji będzie opona pośrednia pomiędzy slick a terenową — najlepsza dla osób jeżdżących wszędzie lub takich, które dopiero kupują rower. Jakość ogumienia jest bardzo ważna. Najlepiej kupować opony w rekomendowanych sklepach do tego przeznaczonych. Jeśli chcemy zaoszczędzić, zwróćmy uwagę na tańsze modele znanych marek. Mimo ograniczonych właściwości jednych zapewnią one odpowiednią jakość i gwarancje. Nie poleca się kupowania opon do rowerów w dyskontach, czy też na targowiskach — można bowiem trafić na egzemplarze, w których odkleja się bieżnik lub parcieje guma na obrzeżach.

Drogi należą i do kierowców samochodowych i do rowerzystów — niestety spora część nie potrafi ze sobą współpracować. Często na drogach możemy obserwować swoistą wojnę pomiędzy nimi. Zwykła ludzka życzliwość pomoże i pozwoli na uniknięcie różnych niebezpiecznych sytuacji. Zanim wsiądziemy na rower, sprawdźmy jego stan i pamiętajmy o tym, żeby zachować szczególną ostrożność, gdy poruszamy się w terenie o dużym natężeniu drogowym i ulicznym.