Koty brytyjskie to jedne z najpopularniejszych i najbardziej charakterystycznych ras kotów. Jest tak głównie z uwagi na ich umaszczenie. Zazwyczaj ta rasa zwierząt posiada niebieski lub szary kolor futra, choć niekiedy występują też inne odmiany. W tych kotach zachwyca puszystość futra — mimo że jest ono krótkie, to przy tym gęste i pluszowe.

Co warto wiedzieć na temat tych kotów?

kotekPiękny wygląd kotów brytyjskich zachwyca nie tylko osoby kochające te zwierzęta, ale nawet te, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z opieką nad domowym pupilem. Warto więc przyjrzeć się bliżej ich charakterystyce. Na początek słów kilka o charakterze rasowych kotów brytyjskich. To jedne z najmniej problemowych kotów. Uważane są za bardzo towarzyskie — są chętne do głaskania i pozytywnie nastawione do człowieka. Można więc zdecydować się na takiego zwierzaka, kiedy w domu są dzieci bądź zwyczajnie brakuje nam towarzysza. Rasowe koty brytyjskie są też odważne, a do tego cechuje je wysoka inteligencja. W połączeniu te dwie cechy sprawiają, że kot potrafi poradzić sobie niemalże w każdej trudniejszej dla niego sytuacji. Jest znacznie mniej zestresowany, szybciej nabiera zaufania do człowieka i nie boi się o zrobienie mu krzywdy.

kotKot brytyjski ma także 3 bardzo ważne cechy charakteru: jest niekonfliktowy, przyjazny oraz naprawdę cierpliwy. To utwierdza w przekonaniu, że to idealny towarzysz dla dziecka. Zwierzę uznawane jest za domatora — oznacza to tyle, że raczej niechętny jest do częstego wychodzenia na zewnątrz, a tym bardziej odległe jest mu zachowanie typowych kotów „dachowych”, które znikają na cały dzień. Kot brytyjski raczej preferuje przesiadywanie na wygodnej kanapie w domu, spanie i bycie dożywotnio głaskanym! Z kolei jeśli chodzi o wychowanie tej rasy… Koty te bardzo dobrze odnajdują się w obecności innych zwierząt (także psów), ale szczególnie innych kotów. Nie wymaga się stosowania specjalnych diet czy większej opieki, przez co kotek jest bezproblemowy dla właścicieli, nawet tych, którzy większość czasu muszą spędzać w pracy. Brytyjczyk (kot brytyjski) średnio żyje około 15-18 lat. Potrafi liczyć do 30 cm wzrostu i ważyć mniej więcej: w przypadku kotki 3,5-4 kg, a w przypadku kota 3,5-8 kg.

Jak każde zwierzę rasowe, kot brytyjski także może chorować. Najczęściej na kardiomiopatię przerostową, wielotorbielowatość nerek, niedrożność kanalików nosowo-łzowych, zakłaczenie czy hemofilię. Mimo to kotek jest wart uwagi i poleca się jego towarzystwo zarówno dla rodzin, jak i osób żyjących w pojedynkę. Z pewnością umili on każdy dzień.