Zdecydowana większość właścicieli czworonogów chciałaby, by ich futrzaści przyjaciele żyły jak najdłużej w zdrowiu i szczęściu. W tym celu zapewnia się psom specjalistyczną opiekę weterynaryjną, odpowiednią ilość zabawy i ruchu, właściwą dietę… Niestety wciąż nie wszystkie psy żyją w prawidłowych warunkach. Choć świadomość społeczeństwa na temat warunków, w jakich powinien przebywać pies coraz bardziej się zwiększa, wiele osób nie chce lub nie wie jak zapewnić dobry byt swoim pupilom.

Polecana dieta BARF

dieta barf dla psaSłabe lub średnie warunki życia zwierząt wynikają często z ignorancji właścicieli, lub ich niewiedzy. Choć na ten pierwszy powód nie ma się wielkiego wpływu poza interwencją specjalnych służb powołanych do ratunku zwierząt ze złych warunków, tak można pomóc ludziom żyjącym w niewiedzy i ich pupilom, starając się uświadamiać coraz większą część społeczeństwa. Warto zwrócić uwagę na to, gdzie mają źródło szerzące się nieprawdziwe informacje np. dotyczące żywienia zwierząt czy minimalnych wymiarów klatek dla gryzoni. Zazwyczaj osoba zapytana o to, dlaczego klatka dla chomika ma wymiary 20×30 cm, podczas gdy minimalne zalecane wymiary to przynajmniej 100×50, odpowie, że tak polecił jej sprzedawca w sklepie zoologicznym. Nasuwa się więc jasny i przejrzysty wniosek – sklepy chcące sprzedać towar, muszą do niego zachęcić klientów. W skrócie: jest popyt, jest podaż. Dlatego po drugiej stronie stoją fundacje i zrzeszenia ratujące zwierzęta i próbujące informować społeczeństwo na temat optymalnych warunków hodowli zwierząt. Dzięki nim warunki bytowe zwierząt domowych w poprawiają się – coraz mniej widzi się psów przywiązanych łańcuchem do budy czy kotów wychodzących samopas.

dieta barf dla psaWciąż jednak dużym problemem jest dieta psów, która w wielu miejscach na świecie składa się z suchej karmy i resztek obiadu. Takie żywienie prowadzi bardzo często do wielu chorób i wczesnej śmierci wskutek otyłości, zapalenia stawów czy słabej kondycji żołądka, jelit i nerek. Według specjalistów, odpowiednio suplementowane, surowe mięso to najbardziej zalecana dieta barf dla psa. Jest to najbardziej naturalna i najlepiej dostosowana do układu pokarmowego dieta dla psa. Odpowiednie żywienie należy się nie tylko psom. Należy pamiętać, że odpowiednio zbilansowana dieta barf jest stworzona również dla kotów. Wiele zwierząt domowych ma duże zapotrzebowanie na białko pochodzenia zwierzęcego, którego w karmach marketowych jest niewiele. Dieta gryzonia powinna być wzbogacona o np. suszone larwy mącznika młynarka, suszone krewetki itd. Każde zwierzę zasługuje na odpowiednie warunki bytowe oraz odpowiednie żywienie dostosowane do jego potrzeb. Kupując karmę dla zwierzęcia należy dokładnie sprawdzić skład. Dla psów i kotów najlepsze będą karmy typu barf, zawierające duży procent mięsa.

Tańszą alternatywą dla tych karm będzie kupno mięsa w sklepie zoologicznym lub markecie i samodzielne rozpisanie jadłospisu dla pupila. Również dla gryzoni i ptaków istnieją gotowe, pełnowartościowe karmy z dużą zawartością białka. Tu również istnieje tańsza opcja w postaci mieszanek, z których z odpowiednią wiedzą można stworzyć dobrą, pożywną karmę.