Plac zabaw to idealne miejsce rozrywki dla dzieci. Maluchy nie tylko miło spędzają czas, ale przy okazji uprawiają gimnastykę, poprawiają swoją kondycję. W dobie internetu i komputerów kiedy dzieci większość czasu spędzają przed ekranem, taka zabawa wydaje się dla nich idealnym pomysłem, łączącym przyjemne z pożytecznym.

Plac zabaw musi być bezpieczny!

plac zabawJednak nie każdy plac zabaw będzie godny odwiedzenia. Warto jest wybrać takie, które spełniają najwyższe standardy. Przede wszystkim place zabaw dla małych dzieci od producenta muszą być bezpieczne. Sprzęty do zabawy nie powinny być zbyt wysokie, ani strome. Nawet zjeżdżalnia czy huśtawka nie będzie wyższa niż dwa metry. Drabinki czy zjeżdżalnie nie powinny być ustawione pod zbyt dużym kątem. Lepsze są dłuższe, łagodniejsze podejścia/zjazdy. Na bezpieczeństwo ma wpływ także barierki, uchwyty, ścianki sprzętów na placu zabaw. Przy wejściach do domków czy na zjeżdżalnie powinny być barierki po obu stronach, a sam podest powinien być otoczony ściankami, uniemożliwiającymi upadek. Wszystkie przyrządy do zabawy powinny być na tyle szerokie, żeby nawet nieco większe dzieci mogły się na nich bawić. Stawiając na bezpieczeństwo nie można zapomnieć o bezpiecznym podłożu. Najlepsze są do tego specjalne maty, które amortyzują upadek. Podłoże z kostki brukowej jest zbyt twarde, natomiast w piasku całe buty malucha będą brudne, szczególnie w okresie deszczowym. Mata amortyzująca to wygodna i praktyczna opcja. Dobry plac zabaw powinien posiadać także różnorodne sprzęty, takie jak huśtawki, piaskownice, zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe i drabinki, czy domki. plac zabawDzięki temu dziecko będzie miało urozmaiconą zabawę, a poza tym na placu zabaw będzie mogło się bawić wiele dzieci jednocześnie, bez przeszkadzania sobie. Plac zabaw musi być atrakcyjny pod względem wizualnym. Smutne, ciemne kolory nie będę zachęcały do zabawy. Lepiej jest postawić na intensywne i jasne barwy, które lubią dzieci. Również kształty czy obrazki na placu zabaw powinny być dopasowane do gustu dzieci. Na domkach mogą być namalowane postacie z bajek, a same sprzęty na placu zabaw mogą mieć kształty zwierzątek, samochodów, czy roślin. Dzięki temu dzieci będą bardziej zachęcone do rozrywki i będą chętnie przebywały na takim placu zabaw.

Dobrze zaprojektowany plac zabaw powinien też mieć miejsce dla rodziców. Najlepsze są ławeczki ustawione wzdłuż krawędzi placu, dzięki czemu rodzice mają oko na swoje pociechy, a nie przeszkadzają im w zabawie. Sprawdzi się także ustawianie koszy na śmieci w trosce o czystość, jak również stojaków na rowery.