Soczewki kontaktowe są coraz częściej wybierane przez osoby borykające się z problemami wzroku. Dawniej w ofercie okulistów dostępne były tylko okulary w różnym kształcie i kolorze, natomiast soczewki były nowością, co do której wiele osób podchodziło z dużą rezerwą. W końcu są one zupełnie inne niż okulary.

Różne rodzaje soczewek kontaktowych na różne wady wzroku

Tutaj nie nosi się ich na nosie, czyli nakłada bezpośrednio na gałkę oczną. To budziło wiele obaw odnośnie wygodny stosowania, czy bezpieczeństwa noszeni. Jednak z czasem osoby z wadą wzroku zaczęły się przekonywać do soczewek. Mogą być one stosowane zarówno przez krótkowidzów, jak i dalekowidzów, jest także toryczna soczewka kontaktowa dla osób z astygmatyzmem. Jakie zalety posiadają soczewki? Na pewno są one idealnym rozwiązaniem dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Zawsze pozostaną na swoim miejscu bez względu na to co robimy. Okulary podczas biegu by się nie sprawdziły, spadałyby z nosa, a soczewki zawsze będą na swoim miejscu. Również soczewek nie można zbić, nie złamie się zausznik, czy ,,poduszeczki” koło nosa nie będą nas uwierały. Soczewki są również niewidoczne, zatem to dobra opcja dla osób, który zależy na estetyce, czy które źle wyglądają w okularach. Soczewki są przeźroczyste i tylko po dokładnym przyjrzeniu się ktoś może stwierdzić, że je nosimy.

soczewka kontaktowaKontakty dostępne są także w różnych wariantach kolorystycznych. Niektóre z nich są naturalne, które podbijają nasz naturalny kolor tęczówki, czy też takie które są noszone przez osoby o nieokreślonym kolorze oczu (np. szaroniebieskie), lub o tęczówkach w dwóch kolorach. To opcja która sprawi, że spojrzenie będzie wydawało się bardziej atrakcyjne, a takie soczewki z powodzeniem można stosować na co dzień. Są również soczewki na wyjątkowe okazje, na przykład na bal przebierańców, Halloween, czy inną imprezę tematyczną. Wtedy można użyć soczewek czerwonych, fioletowych, lub czarnych. Soczewki mogą też być dopasowane do trybu życia i potrzeb oka. Okulary nie posiadają dodatkowych funkcji poza poprawą widzenia. Soczewki mogą nawilżać oko, sprawiać, że wzrok przed ekranem komputera nie będzie się tak męczył. Wtedy można zrezygnować z kropel do oczu mających na celu zniwelowanie objawów suchego oka, podrażnień, zaczerwienień.

Kontakty dostępne są w wielu wersjach, od soczewek jednodniowych, po roczne, takie wykonane z silikonu lub hydrożelu, standardowe, oddychające, nawilżające czy kolorowe. Można je stosować na co dzień lub okazjonalnie, podczas odpoczynku i uprawiania sportów, a także kiedy mamy problemy z oczami. Soczewki kontaktowe sprawdzą się w każdej sytuacji.