Ładnie pomalowane paznokcie będą wizytówką każdej kobiety. Manicure może mieć jeden lub wiele kolorów, popularne są różne rodzaje zdobień, takich jak diamenciki, brokat, czy pyłki. Niestety, nawet wykonywanie codziennych czynności może doprowadzić do tego, że nawet najlepszy lakier będzie blaknąć, czy odpryskiwać.

Różne rodzaje top coatów

top coat na zwykły lakierCzy można temu jakoś zapobiegać? Sprawdzonym sposobem będzie po pomalowaniu paznokci nałożenie specjalnego lakieru zabezpieczającego. Do wyboru jest najlepszy top coat na zwykły lakier, jak i topy do lakierów hybrydowych. Występują pomiędzy nimi pewne różnice. Zwykły top wystarczy nałożyć i odczekać aż wyschnie. Zamiast topu można wykorzystać też zwykły lakier transparentny. Tutaj top ma przede wszystkim zabezpieczyć lakier przed odpryskami, dodatkowo nadaje lakierowi połysku. Bardziej zróżnicowane są topy do hybryd. Top typu ,,hard” będzie przede wszystkim utwardzał lakier, co wpłynie korzystnie na jego trwałości. Taki top musi być utwardzony pod lampą, tak samo jak lakier kolorowy. Niektóre firmy wprowadzają specjalne topy na lato, które są odporne na działanie promieni słonecznych. Promieniowanie może doprowadzić do blaknięcia, zżółknięcia, czy odbarwienia lakieru.

top coat na zwykły lakierJest to szczególnie widoczne na lakierach jasnych o intensywnej barwie. Warto wypróbować też topy specjalne. Wielbicielki bardzo błyszczących paznokci powinny sięgać po topy typu shine. Mają one stworzyć idealnie gładką taflę na lakierze, niczym taflę wody. Taki manicure jest bardzo efektowny. Z drugiej strony znajdują się topy matowe. Dzięki nim zwykły lakier (dający lekko błyszczące wykończenie), będzie całkiem matowy. Taki manicure jest oryginalny i stylowy. Pasuje szczególnie do wieczornych, wytwornych przyjęć. Warto zaznaczyć, że nowe topy często są opracowane w formule ,,dry”, czyli niewymagającej przemywania. Standardowo po każdym etapie wykonania manicure hybrydowego trzeba paznokieć przemyć specjalnym preparatem. W wersjach dry top wystarczy lakier utwardzić. Na pewno do każdego lakieru i do każdej okazji z jakiej wykonywany jest manicure można dobrać odpowiedni lakier zabezpieczający, zwany topem.

Dzięki zastosowaniu lakierów nawierzchniowych można zabezpieczyć lakier kolorowy przez zarysowaniami, blaknięciem, czy odpryskami. Dodatkowo można stworzyć efekt błyszczącej tafli na pazurkach, czy też wybrać efekt matowy, bardzo elegancki. W dobrej drogerii bez dwóch zdań będzie można znaleźć różnorodne top coaty, zarówno do zwykłego lakieru, jak i do lakieru hybrydowego.