Dzierganie czy szydełkowanie to popularne hobby nie tylko dla kobiet. Mając odpowiednie umiejętności można stworzyć niepowtarzalne swetry, koce, pojemniki do szafy, czy rzeczy dla maluchów oraz dla zwierząt. Różnorodność wzorów i materiałów pozwala na stworzenie zarówno mięciutkiego szalika, jak i sztywnego koszyczka z grubego sznurka. Właśnie od samego materiału wiele zależy.

Delikatna włóczka z bawełny

włóczka bawełnianaNie każdy wzór dobrze wypadnie na każdej włóczce. Na cienkiej włóczce da się wyrobić misterne wzory wąskimi drutami, jednak takie wzory jak ,,ryż” będą słabo widoczne. Z kolei na grubej włóczce nie da się wyrobić ładnie koronek i ażurków. Dlatego też trzeba zawsze się zastanowic nad tym co i jak chcemy zrobić i dopiero potem kupić włóczkę. Jakie opcje są do wyboru? Obecnie najbardziej popularna jest miękka włóczka bawełniana. Jest ona lepsza niż ta tradycyjna z wełny owczej. Bawełna jest delikatna i przyjemna w dotyku. Nie drapie, nie podrażnia skóry ani nie powoduje alergii, tak jak naturalna wełna. W dodatku jest lekka, przewiewna, nadaje się do robienia ubrań zarówno na lato, jak i na zimę. Warto zaznaczyć, że włóczka z bawełny nie mechaci się, nie skurczy w praniu i nie trzeba jej tak często ,,golić” by pozbyć się kłaczków. Włóczka bawełniana sprawdzi się zatem idealnie do tworzenia ubranek i akcesoriów dla dzieci, bo one mają zawsze bardzo wrażliwą skórę.

włóczka bawełnianaInną opcją może być włóczka akrylowa. Można powiedzieć, że to syntetyczny zamiennik wełny. Ma podobną fakturę, w dotyku jest bardzo miły. Jednak tak samo jak bawełna rzadko uczula i jest bardzo miękki, nie drażni skóry. Akryl jest łatwy w obróbce, wykorzystuje się go często nie tylko przy robótkach ręcznych, ale także przy fabrycznym, taśmowym tworzeniu sweterków, czy kocyków. Akrylowe włóczki dostępne są w wielu kolorach, nie są drogie i można je kupić w każdej pasmanterii. Z naturalnych włóczek warto wymienić te z wełny owiec merynosów, z wielbłąda, czy włóczki moherowe. To także są włóczki pochodzenia zwierzęcego, tak jak zwykła włóczka wełniana, nie mniej jednak są milsze w dotyku i mniej drażniące.

Na przykład wełna merynosów ma doskonałe właściwości higroskopijne i termoizolacyjne, dlatego świetnie nadaje się na odzież letnią – nie będzie się narzekało na przegranie czy na nadmierną potliwość. Z pewnością warto zainwestować w dobrą włóczkę, szczególnie w bawełnianą lub akrylową. Warto pamiętać też o tym, że grubość włóczki powinna być dopasowana do grubości drutów lub szydełka, tak by wykonywany wzór wyszedł ładnie i był dobrze widoczny.