Jeździectwo jest pięknym i coraz popularniejszym sportem. Ludzie spragnieni aktywnego kontaktu ze zwierzętami i przyrodą, coraz częściej decydują się na jazdę konną. Jest to także coraz bardziej popularny sport wśród dzieci, które, zarażone pasją do zwierząt w młodym wieku, przez wiele kolejnych lat regularnie jeżdżą konno.

Jakie akcesoria jeździeckie warto kupić?

akcesoria jeździeckie Wielu początkujących jeźdźców ma ten sam problem: co powinni kupić, zanim pierwszy raz wsiądą na koński grzbiet? Na szczęście na początku nie potrzebujemy żadnego specjalistycznego stroju, wystarczy, że nasze ubranie – a zwłaszcza spodnie – będą dopasowane i nie spowodują otarć od jazdy w siodle. Nadają się nawet zwykłe dresy. Buty powinny mieć sztywną, płaską podeszwę. Istotny będzie też odpowiedni kask na głowę. Dopiero kiedy zaczynamy poświęcać jeździectwu więcej czasu lub wybieramy się na zawody, można pomyśleć o kupnie stroju i akcesoriów dedykowanych dla jeźdźców, takich jak bryczesy damskie lub męskie, sztyblety – czyli buty przeznaczone do jazdy konnej – oraz sztylpy, czyli ochraniacze na łydki. Oczywiście na zawodach przyda się też odpowiedni żakiet lub kurtka, rękawiczki i koszula z żabotem. Szyku nadadzą odpowiednio dobrane funkcjonalne akcesoria jeździeckie takie jak palcat czy ostrogi. Tych ostatnich raczej nie może zabraknąć u wielbicieli stylu western. Wymienione wyżej elementy jeździeckiej garderoby mają funkcję nie tylko estetyczną. Są skrojone dokładnie do potrzeb jeźdźców, zapobiegają otarciom, którym sprzyjają długie godziny spędzane w siodle, a także zwiększają bezpieczeństwo: na przykład wąskie nogawki bryczesów nie mogą zaplątać się w strzemiona.

akcesoria jeździeckieKiedy mamy już skompletowany własny strój, nie możemy zapomnieć o tym, że również koń potrzebuje naszej troski. Cały koński rząd powinien być dobrany nie tylko pod względem estetyki, ale też wygody dla zwierzęcia: nie może go uwierać, obcierać czy ranić. Do najważniejszych elementów rzędu, które mają kluczowe znaczenie, można zaliczyć na przykład czaprak, który zakłada się na koński grzbiet, pod siodło – chroni on konia przed otarciami od siodła. Inne elementy, które powinny być dobrze dopasowane, to wędzidło i ogłowie. Ważne i potrzebne będą też ochraniacze dla konia. Wbrew pozorom, te piękne i silne zwierzęta są wrażliwe i podatne na urazy, dlatego należy bezwzględnie dbać o ich bezpieczeństwo.

Niektóre urazy mogą trwale wykluczyć konia z udziału w zawodach a nawet z aktywnej pracy, dlatego należy zwracać uwagę również na jego zdrowie i stan fizyczny. Dzięki odpowiednio dobranym elementom rzędu każda przejażdżka będzie o wiele przyjemniejsza zarówno dla jeźdźca, jak i dla jego wierzchowca.

Zakupy zrobisz w sklepie https://www.stajniasklep.pl