Górzyste krajobrazy stanowią zapierające dech w piersiach widoki. Wiele osób z tego właśnie powodu decyduje się na piesze wycieczki w drodze na górski szczyt. Należy jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie wzgórza są idealne dla amatorów, ponieważ wymagają odpowiedniego treningu, a także wiedzy z zakresu szeroko rozumianej wspinaczki. Mowa jest oczywiście o ogromnych szczytach, jak osławione K2 czy Mount Blanc – tylko profesjonaliści powinni próbować swoich sił w tego rodzaju zdobywaniu gór.

Czym wyróżniają się kursy wspinaczkowe?

kursy górskie wspinaczkoweNajczęściej osobami decydującymi się na wzięcie udziału w kursie wspinaczki górskiej są osoby, które posiadły wiedzę, a także umiejętności z zakresu wspinaczki ściankowej. Stanowi to odpowiednią oraz konieczną podstawę, dzięki czemu dany ochotnik potrafi utrzymać się na wystających półkach skalnych. O ile nauka ze znajomymi może dać wiele radości, to jednak nierzadko nieuniknione mogą okazać się liczne błędy. Tu z pomocą przychodzą instruktorzy prowadzący górskie kursy wspinaczkowe. Szybko oraz skutecznie wyłapią wszelkie błędy, a także zapewnią maksymalne bezpieczeństwo podczas przeprowadzania warsztatów. Początkujący będą mieć okazję na naukę dobrych nawyków i radzenie sobie w trudnych sytuacjach – na przykład wymagających zjeżdżanie po linie. Dzięki temu będą przygotowani na wszelkie niebezpieczeństwa oraz ewentualności, jakie mogą ich czekać podczas wspinaczki górskiej.

górskie kursy wspinaczkoweSam kurs podzielony jest zazwyczaj na kilka części, z czego między innymi można wyróżnić kurs po drogach ubezpieczonych czy po drogach nieubezpieczonych. Wszystko jest zależne od tego, po jakich szlakach docelowo dana osoba chciałaby podróżować w późniejszym czasie. Oczywiście nic nie szkodzi, by zrobić kurs całościowy – wtedy można korzystać bez obaw z każdego szlaku – trudniejszym, jak i łatwiejszym. Pod okiem profesjonalnego instruktora istnieje możliwość rzetelnego przeszkolenia z najważniejszych zagadnień – asekuracji, doboru sprzętu, przygotowań do danego wyzwania wspinaczkowego czy radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych.

Skorzystanie z kursu wspinaczkowego daje możliwość zdobycia niezbędnej wiedzy oraz umiejętności, by zacząć samodzielną przygodę z przecieraniem górskich szlaków. Każdy uczestnik zostanie przeszkolony ze znajomości sprzętu, radzenia sobie w losowych sytuacjach czy ogólnie pojętych przygotowań. W efekcie można będzie korzystać z wszelkich szlaków – zarówno tych trudniejszych, jak i amatorskich – jednak ostatecznie jest to zależne od tego, w jakim kursie się będzie uczestniczyć.