Malowanie w pracowni czy w plenerze jest bardzo relaksujące, odprężające, a do tego pozwala się kreatywnie wyrazić. Uwieczniać na płótnie można pejzaże, martwą naturę, osoby, czy wydarzenia – dodatkowo można to robić w różnych technikach, zarówno realistycznych jak i surrealistycznych. Dzięki temu każdy pasjonat malarstwa może stworzyć niepowtarzalne dzieło idealnie oddające jego styl i inspiracje.

Malarstwo – wciągające hobby!

producent sztalugŻeby jednak tak się stało to trzeba się wyposażyć, w niezbędne akcesoria do malowania. Polski producent sztalug na pewno będzie miał dla nas idealną ofertę. Standardowa sztaluga ma nawet dwa metry wysokości, jest rozkładana w kształt litery A tak jak drabina. Jest lekko pochylona do tyłu, dzięki czemu można wygodnie postawić na niej podobrazia. Jednak jeśli lubimy mikroskopijne obrazki i malowanie na siedząco to można kupić miniaturową sztalugę biurkową. A co jeżeli interesuje nas malarstwo krajobrazowe czy plenery miejskie? Wtedy najodpowiedniejszym rozwiązaniem będą sztalugi składane skrzynkowe. Taka sztaluga wygląda jak drewniana walizeczka. Po złożeniu nie zajmuje zatem wiele miejsca, można ją przenosić w ręce, wrzucić do kosza rowerowego czy do bagażnika samochodu. Po jej rozłożeniu nie tylko zyskujemy podstawę na podobrazie, ale także miejsce na odłożenie tubek z farbami czy paletki.

zestaw dla malarzaDruga rzecz to same podobrazia. One też występują w wielu wariantach. Są zwolennicy zarówno bawełnianych jak i lnianych płócien. Len jest nieco sztywniejszy i ma mocniejszy splot, bawełna jest z kolei miękka i chłonna. Do wyboru są płótna małe i duże, zwykle w kształcie prostokątna, rzadziej kwadratu. Ważne jest to, by rama z drewna była mocno zbita, tak by nic się nie poruszało, a samo płótno było mocno naciągnięte, tak by nie marszczyło się podczas malowania. Dobry malarz musi mieć też oczywiście pędzle. Tu wyróżnia się te z włosia naturalnego, bardziej delikatne i droższe oraz z włosia sztucznego, nieco bardziej sztywne. Są to duże pędzle jak do malarstwa pokojowego, służące do tworzenia tła, jak i maluteńkie pędzelki z kilkoma włoskami do malowania oczu czy detali. Pędzle muszą być też dobrane do wybranej techniki malarskiej oraz do farb – nie każde będą się nadawały i do farb akrylowych i do olejnych, czy akwareli. Malarz powinien mieć też paletę, kubek z wodą i/lub szmatkę do mycia pędzli.

Kończąc rozważania, malarstwo to bardzo ciekawe i wciągające hobby. Samodzielnie stworzony obraz będzie naszą dumą i można go zawiesić w reprezentacyjnej części domu. Dzieło sztuki można także sprezentować członkowi rodziny lub przyjacielowi.