Złoty kruszec od tysiącleci jest stosowany do wyrobu biżuterii. Jego kolor, połysk i odporność na wiele czynników, szkodzących innym metalom, a także plastyczność i podatność na obróbkę sprawiły, że już w starożytnym Sumerze (trzy tys. lat p.n.e.) wykonywano pierwszą biżuterię ze złota.

Popularność biżuterii ze złota

W Egipcie na dwa tysiąclecia p.n.e. popularna stała się złota biżuteria – kolczyki, naszyjniki i amulety, który miały nie tylko świadczyć o statusie społecznym, ale też pełnić funkcje religijne i magiczne. Przez kolejne tysiąclecia i stulecia złoto nie traciło na popularności, wręcz przeciwnie. Do dziś pozostaje jednym z najlepszych materiałów do wyrobu ozdób, zarówno z czystego, 24-karatowego złota, jak i kolorowego, zawierającego domieszki innych metali. Popularna jest zarówno biżuteria z samego złota, jak i wysadzana szlachetnymi i półszlachetnymi kamieniami – diamentami, agatami, rubinami, ametystami i tak dalej. Ze względu na swój piękny wygląd, wartość i elegancję, złota biżuteria to klasyczny prezent, zwłaszcza dla kobiet w różnym wieku. Małe damy dostają swoje pierwsze złote kolczyki w wieku kilku lat, starsze od swoich wybranków otrzymują złote łańcuszki, wisiorki i bransoletki czy też pozłacane zegarki, a najbardziej klasyczne pierścionki zaręczynowe to te ze złota z diamentami.

Złoto to też materiał na obrączki, choć obecnie coraz częściej tworzy się je nie tylko ze złota, ale też z innych materiałów – platyny, srebra, nawet drewna. Bez względu na wiek kobiety, złote kolczyki czy wisiorki to jeden z najbardziej uniwersalnych podarunków. Przynajmniej kilka razy do roku trafia się okazja, aby założyć złotą biżuterię do eleganckiego stroju, a wiele pań lubi nosić złoto na co dzień. Szczególnie popularne są złote kolczyki, które stanowi zwykle najbardziej widoczną biżuterię, a do tego ze względu na ich rozmiary (od małych wkrętek po długie wiszące) zawsze można znaleźć kolczyki na każdą kieszeń. W ostatnich latach sporą popularnością cieszą się złote kolczyki dla dziewczynki na komunię, które przeważnie są nieduże i proste, często ozdobione np. cyrkoniami. To przeważnie pierwsza „poważna” biżuteria dla małej elegantki, która może założyć je w dniu pierwszej komunii, żeby podkreślić znaczenie i powagę tego dnia. Bardzo często stanowią one prezent od najbliższych krewnych – rodziców, cioć, wujków czy od rodziców chrzestnych.

Najbardziej klasyczny wybór to kolczyki z żółtego złota, jednak dostępne jest też np. złoto białe (z dodatkiem palladu i niklu), różowe (z palladem i cynkiem), niebieskie (z żelazem), fioletowe (z aluminium) oraz czerwone (z miedzią). Dodatkowo dzięki matowieniu bądź rodowaniu można uzyskać na powierzchni biżuterii dodatkową dekorację, co sprawia, że kolczyki będą naprawdę wyjątkowe i z pewnością przypadną do gustu obdarowanej.